Från en klyvd vattenkittel i Finland 1976 skapades den första Muurikka-stekhällen. Det blev starten på en idé som växte till ett av Nordens mest ikoniska varumärken för utomhusmatlagning. I år fyller vi 50 år och firar med flera starka produktlanseringar.
I fem decennier har Muurikka samlat människor kring maten. Stekhällen är än i dag hjärtat i sortimentet, tillverkad i Finland med fokus på kvalitet, hållbarhet och lång livslängd.
Jubileumsåret markerar samtidigt nästa kapitel. Vi fortsätter att utveckla vårt sortiment för alla som vill laga god mat utomhus, året om.
Muurikka Pizzaugn Gasol 16”
Effektiv pizzaugn med Muurikkas UHeat-teknologi, en unik U-formad brännare som sprider värmen från tre håll. Det ger jämn temperatur över hela pizzastenen och ett resultat med krispig botten och perfekt gräddad topping.
Elgrill 48 LL och 48 SL
Elgrillar som ger den klassiska grillkänslan även på balkong eller terrass. De värms snabbt upp till hög och jämn temperatur och har en generös grillyta på 46 cm. Finns med långa ben, 48 LL och korta ben, 48 SL.
Stekhällsset 58 WG och ny grillvagn
Stekhällsset 58 WG kombinerar grillvagn, gasolbrännare och stekhäll i en smart helhetslösning för ett flexibelt utekök.
Grillvagnen har rymlig arbetsyta och gott om förvaring, med genomtänkta detaljer som gör att redskap och tillbehör alltid finns nära till hands.
Sortimentet kompletteras med smarta tillbehör som infraröd termometer, pizzaredskap och praktiska förvaringslösningar, bland annat en ryggsäck som gör det enkelt att ta med sig stekhällen på utflykten.
– I 50 år har vi gjort det enkelt att laga mat utomhus. Nu fortsätter vi utveckla Muurikka för nästa generation, utan att släppa vårt ursprung, säger Tobias Avaheden, sortimentschef för Muurikka.
Välkommen att hitta dina nya favoriter!


